Α΄Λυκείου

Το Όριον στηρίζει τους μαθητές της Α’ Λυκείου,

και με το νέο σύστημα.

Ανάγκη για σοβαρή αντιμετώπιση

Όλα δείχνουν ότι υπάρχει η τάση να διευρυνθεί η εκπαιδευτική διαδικασία στο σχολείο. Αυτό μαρτυρεί, εξάλλου, η αύξηση του εύρους της διδασκόμενης ύλης στην Α’ Λυκείου. Επίσης η αξιοποίηση της τράπεζας θεμάτων απαιτεί ιδιαίτερη οργάνωση μελέτης και προετοιμασίας.

Όπως έκανε πάντοτε έως τώρα, το Όριον παρακολουθεί προσεκτικά τις αλλαγές στο εκπαιδευτικό σύστημα και διαμορφώνει τα προγράμματά του ανάλογα.

Όπως αποδείχτηκε και στις προηγούμενες μεταρρυθμίσεις, οι μαθητές του Όριον δεν βρίσκονται ποτέ απροετοίμαστοι. Αντίθετα, προνοούμε ώστε να είναι εξασκημένοι ακόμα και σε τύπους ασκήσεων που δεν έχουν εμφανιστεί στις εξετάσεις. Και γι’ αυτό είμαστε σε θέση να βεβαιώσουμε υπεύθυνα ότι ούτε οι καινούργιες αλλαγές θα δυσκολέψουν τους μαθητές μας.

Στο Όριον καθοδηγούμε τη βελτίωση απόδοσης στα γραπτά,

• με σύστημα διαγωνισμάτων, τεστ και ασκήσεων που παρακολουθεί και ελέγχει την πρόοδο των μαθητών.
  • με καθηγητές που διαθέτουν εμπειρία και γνώση,
  • με βιβλία και σημειώσεις που καλύπτουν κάθε θέμα και κάθε απορία,
  • με πλήρη επεξεργασία της αντίστοιχης τράπεζας θεμάτων.

programma2L